O Czym Należy Pamiętać Przed Wyjazdem Na Ferie Zimowe?

Bezpieczeństwo podczas wyjazdu

Szaleństwo na górskich stokach, czy opalanie w ciepłych krajach? Niezależnie od kierunku, jaki obierzesz w tegoroczne ferie przed wyjazdem warto odpowiednio się do tego przygotować.

Oto kilka wskazówek, które pozwolą Ci bezpiecznie dotrzeć do celu i cieszyć się czasem spędzonym w wybranym miejscu.

Ferie zimowe 2019 w pełni, oto, jak w tym roku wygląda kalendarz:
  • 14 – 27 stycznia: województwo kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie 
  • 21 stycznia – 03 lutego: województwo warmińsko-mazurskie i podlaskie
  • 28 stycznia – 10 lutego: województwo mazowieckie, zachodniopomorskie, dolnośląskie i opolskie
  • 11 – 24 lutego: województwo łódzkie, lubelskie, pomorskie, podkarpackie i śląskie

Decydując się na wyjazd dziecka lub całej rodziny organizowany przez biuro podróży warto sprawdzić wiarygodność organizatora. 

Na stronach Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych znajdziesz informacje dotyczące dopełnienia przez organizatora wszelkich formalności prawnych związanych z organizowanym wyjazdem oraz aktualne informacje dotyczące bezpieczeństwa przebywania na terytorium danego kraju i możliwych zagrożeń.

Skontaktuj się z organizatorem w celu sprawdzenia, czy zawarł umowę ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia na rzecz uczestników wypoczynku. Warto też sprawdzić opinie i komentarze na stronie internetowej organizatora oraz forach internetowych.

Strony, które warto odwiedzić:

Jeśli organizujesz wyjazd samodzielnie, samochodem lub innym środkiem transportu, mam dla Ciebie kilka wskazówek:

1.    Sprawdź ważność dokumentów

Upewnij się, że wszyscy uczestnicy wyjazdu mają ważne dokumenty: paszport, dowód osobisty czy wizę szczególnie, jeśli wybierasz się za granicę. Dotyczy to również dzieci.

2.    Wykup ubezpieczenie

Przed wyjazdem koniecznie wykup dodatkowe ubezpieczenie turystyczne na wypadek zdarzeń niepożądanych. Udzielenie pomocy, leczenie i ewentualny transport poszkodowanego za granicą może być bardzo kosztowny. Wybierając ubezpieczenie koniecznie sprawdź, czy obejmuje ono sporty ekstremalne, jak choćby jazda na nartach czy snowboardzie. W razie wypadku ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia i wypłaci odszkodowanie.

3.    Sprawdź stan techniczny auta

Jeśli jedziecie autokarem, masz prawo poprosić policję o sprawdzenie stanu technicznego pojazdu i trzeźwości kierowcy.

Wybierając się własnym autem warto wykonać przegląd zimowy w serwisie samochodowym, lub samodzielnie sprawdzić: apteczkę, ważność badania technicznego, stan ogumienia (opony oprócz tego, że muszą być zimowe to powinny mieć również odpowiednią głębokość bieżnika, zużycie poniżej 4 mm kwalifikuje opony do wymiany), sprawność akumulatora, poziom oleju silnikowego i zimowego płynu do spryskiwaczy, stan piór wycieraczek, ważność gaśnicy, stan koła zapasowego oraz oświetlenie (warto mieć zapasowe żarówki i bezpieczniki).

Warto zabrać ze sobą podstawowe narzędzia, latarkę, saperkę, płyn do rozmrażania szyb, skrobaczkę czy zmiotkę. Wybierając się w góry powinno się zabrać łańcuchy, jeśli nigdy nie miałeś okazji ich zakładać polecam zamontowanie ich na próbę przed wyruszeniem w trasę, oszczędzi to niepotrzebnego stresu podczas montażu w trakcie podróży. Pamiętaj, że w Polsce łańcuchy mogą być stosowane tylko w wyznaczonych odpowiednimi znakami drogowymi miejscach

4.    Zadbaj o bezpieczeństwo innych użytkowników

Zabierając ze sobą sprzęt narciarski i pozostały bagaż zadbaj o jego odpowiednie zabezpieczenie tak, aby w trakcie podróży nie wypiął się z bagażnika zewnętrznego lub nie zagrażał pasażerom podczas awaryjnego hamowania. Unikaj pakowania powyżej poziomu tylnej kanapy i układania przedmiotów na tylnej półce.

5.    Zaplanuj trasę i zapoznaj się z przepisami obowiązującymi w krajach, przez które będziesz podróżować

Przepisy drogowe poza granicami naszego kraju mogą się różnić od tych obowiązujących u nas, dotyczy to przede wszystkim limitów prędkości i wyposażenia pojazdu. Ich znajomość pozwoli Ci uniknąć mandatu podczas kontroli i niepotrzebnego stresu. Zaplanuj dokładnie trasę uwzględniając konieczne postoje na odpoczynek, zwiedzanie czy nocleg. Wyśpij się przed podróżą.

6.    Przygotuj apteczkę

Pamiętaj o zabraniu apteczki, w której powinny znaleźć się min. środki opatrunkowe i podstawowe leki (przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwbiegunkowe), jeśli przyjmujesz leki na stałe uwzględnij odpowiedni zapas. Jest to szczególnie ważne, jeśli podróżujesz z dziećmi.

7. Zadbaj o serwis sprzętu narciarskiego i pamiętaj o odpowiednim ubiorze

Wybierając się w góry oddaj swój sprzęt narciarski do serwisu, gdzie zostanie on odpowiednio przygotowany do sezonu. Pamiętaj również o zabraniu bielizny termoaktywnej, kasku, ochraniaczy i pozostałych elementów stroju adekwatnego do uprawianego sportu. Ogrzewacze narciarskie do rąk i stóp również mogą się przydać.

8.    Zadbaj o swoją kondycję

Przed wyjazdem na narty warto trochę poćwiczyć i porozciągać się, pozwoli to zmniejszyć ryzyko wystąpienia kontuzji i nieprzyjemnych doznań ze strony mięśni i stawów. Najlepiej zacząć wzmacniać mięśnie na kilka tygodni przed planowanym wyjazdem.

9.    Ferie w ciepłych krajach 

Jeśli zamiast zimowego szaleństwa wolisz słońce, plażę i wodę koniecznie pamiętaj o zabraniu preparatów do opalania i po opalaniu. Nasza skóra w okresie zimowym jest szczególnie podatna na poparzenia słoneczne.

10.    Zostaw dom w dobrych rękach

Przed wyjazdem na tydzień lub dwa warto zadbać również o dom. Najlepiej poprosić kogoś zaufanego, aby przychodził do naszego domu lub mieszkania podczas naszej nieobecności oraz zakręcić dopływ wody i gazu na wypadek awarii. Jeśli nie masz polisy ubezpieczeniowej na wypadek kradzieży, pożaru itp. warto ją wykupić.Wybierając się w podróż przygotuj check-listę, w której zawrzesz przedstawione powyżej wskazówki. Postaraj się wykonać każdą z nich.

Życzę bezpiecznej podróży i wspaniałego wypoczynku!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *