W wielu województwach nadal trwają ferie, a kolejne szykują się do zimowego wyjazdu. Najczęściej wybieranym kierunkiem są oczywiście góry, gdzie trwa zimowe szaleństwo na stokach, ale coraz bardziej popularne stają się także wyjazdy nad morze i „ferie w mieście” oferujące wiele ciekawych atrakcji. Zimowa aura oraz zatłoczone miejsca niestety sprzyjają infekcjom.
Co zrobić, kiedy podczas ferii dopadnie nas przeziębienie?
Wyjazd na ferie to spore przedsięwzięcie organizacyjne, trzeba zadbać o serwis sprzętu narciarskiego, przygotować auto i oczywiście spakować odpowiednią bieliznę, odzież oraz wiele innych niezbędnych rzeczy.
Często w tym całym zamieszaniu zapominamy o przygotowaniu apteczki pod kątem różnych niespodziewanych okoliczności, które mogą nam się przydarzyć. Do najczęstszych przypadków należą: przeziębienie, zatrucia pokarmowe, skręcenia stawów (np. skokowego), otarcia, złamania i urazy głowy.
Jak poradzić sobie z przeziębieniem podczas zimowego wyjazdu?
Przygotowując apteczkę należy wziąć pod uwagę taką okoliczność i spakować odpowiednie leki oraz preparaty łagodzące objawy, jest to szczególnie ważne, jeśli podróżujemy z dziećmi. Do najczęstszych objawów przeziębienia należą: katar, kaszel, ból gardła i gorączka. Aby infekcja nie popsuła nam wyjazdu warto zabrać ze sobą coś na każdy z nich.
Katar
Katar potrafi być bardzo uciążliwy i skutecznie pozbawić radości z jazdy na nartach czy innych form wypoczynku. Co, oprócz chusteczek higienicznych warto mieć w apteczce?
Dla dorosłych: aerozol lub krople do nosa, obkurczające śluzówkę i ułatwiające oddychanie (do krótkotrwałego łagodzenia objawów), wodę morską lub inny preparat do oczyszczania nosa i nawilżania śluzówek.
Ewentualnie preparaty ułatwiające oczyszczanie zatok przynosowych, irygator z solą fizjologiczną czy tabletki ziołowe rozrzedzające wydzielinę. Można spakować również lek łagodzący objawy zapalenia zatok przynosowych z ibuprofenem i pseudoefedryną w składzie.
Dla dzieci: w zależności od wieku naszych pociech mogą to być krople lub aerozol obkurczający śluzówki nosa (nie należy ich stosować dłużej niż 3 dni), woda morska dla dzieci i niemowląt, sól fizjologiczna w ampułkach, maść majerankowa, plasterki lub żel uwalniające olejki eteryczne ułatwiające oddychanie i oczywiście aspirator do oczyszczania noska.
Kaszel
Kaszel może być suchy lub mokry. Najczęściej podczas infekcji zaczyna się od kaszlu suchego, który stopniowo przechodzi w mokry. W apteczce powinny znaleźć się preparaty zarówno dla dzieci jak i dorosłych, ponieważ różnią się one składem i ilością substancji czynnych.
W przypadku preparatów dla dzieci należy zwrócić uwagę na wskazania dotyczące wieku i dawkowania.Kaszel suchy często związany jest z podrażnieniem śluzówek gardła, co może nasilać objawy, dlatego warto mieć syrop lub tabletki przeciwkaszlowe i nawilżające. Mogą być one stosowane o każdej porze zgodnie z wskazaniami i dawkowaniem producenta.
W przypadku kaszlu mokrego zależy nam na rozrzedzeniu wydzieliny i ułatwieniu jej usuwania, dlatego leki wykrztuśne będą nasilały odruch kaszlu i nie powinny być stosowane w godzinach popołudniowych. W każdym przypadku pomocne będą inhalacje solą fizjologiczną, na rynku dostępne są turystyczne modele inhalatorów o niewielkich rozmiarach, zasilane bateriami lub akumulatorami.
Ból gardła
Łaskotanie, drapanie, kłucie czy problemy z przełykaniem mogą towarzyszyć infekcji. W celu łagodzenia tych dolegliwości warto zabrać ze sobą preparat nawilżający śluzówkę gardła w spray’u lub tabletkach do ssania dla dzieci i dorosłych. Dobrze jest też mieć lek o działaniu antyseptycznym, przeciwzapalnym i ewentualnie miejscowo znieczulającym w postaci aerozolu, tabletek do ssania lub płukanki.
Gorączka
Podwyższona temperatura ciała świadczy o tym, że nasz organizm walczy z infekcją. Stan podgorączkowy do 38 st. C nie wymaga interwencji farmakologicznej, jednak, gdy temperatura ciała wzrasta powyżej 38 st. C należy wdrożyć leczenie.
Leki przeciwgorączkowe wykazują również działanie przeciwbólowe, a niektóre także przeciwzapalne, dlatego należy mieć je przy sobie podczas każdego wyjazdu. Do podstawowych leków przeciwgorączkowych należą paracetamol i ibuprofen, obydwa działają przeciwbólowo, natomiast ibuprofen dodatkowo działa przeciwzapalnie.
Dorośli najczęściej sięgają po tabletki lub kapsułki, natomiast dla dzieci najlepszą formą są syropy i czopki. W każdym przypadku należy zwrócić uwagę na sposób dawkowania i nie przekraczać zalecanych dawek.
U dzieci wskazane jest naprzemienne stosowanie preparatów z paracetamolem i ibuprofenem w określonych dawkach i odstępach czasu. Taka praktyka ułatwia obniżenie gorączki i zmniejsza ryzyko niekorzystnego wpływu tych leków na organizm.
W aptekach dostępne są preparaty złożone na ogólne objawy przeziębienia, warto po nie sięgnąć tylko w przypadku jednoczesnego wystąpienia wielu objawów infekcji. Jeśli wystąpi tylko katar lub kaszel leki te nie są wskazane.
Zanim zastosujemy dany lek należy zapoznać się z jego ulotką (składem) i zwrócić uwagę, czy nie stosujemy jednocześnie preparatów z tą samą substancją czynną np. paracetamolem, gdyż może wówczas dojść do przedawkowania i wystąpienia działań niepożądanych.
Przygotowując apteczkę należy wybrać te preparaty, które stosujemy najczęściej w przypadku infekcji, nie warto brać wszystkiego, co przyjdzie nam do głowy. Powinny się w niej znaleźć także środki przeciwbiegunkowe, opaska elastyczna, środki opatrunkowe, preparaty do dezynfekcji, nożyczki, chusta trójkątna, folia NRC, termometr, rękawiczki jednorazowe, krem z filtrem i inne.
Jeśli nie mamy czasu na zastanawianie się, co może nam się przydać najlepiej poprosić farmaceutę w aptece, aby pomógł nam wybrać odpowiednie preparaty i pozostałe wyposażenie apteczki.